O projekcie

Dlaczego lubimy wiejskie ogródki? Czasami to właśnie ta mało wyrafinowana i często przypadkowa plątanina pospolitych kwiatków, takich roślinnych kundelków, jest bardziej zachwycająca niż wypielęgnowane i starannie zaprojektowane ogrody pełne egzotycznych przybyszów.

Projekt Natura-kultura – inspiracje i motywy kwiatowe w kulturze ludowej ma przybliżyć krainę wiejskich kwiatów, nie tylko tych rosnących obok grządek marchwi i sałaty, ale także tych zdobiących stroje ludowe, wymalowanych na skrzyniach posagowych, wchodzących w skład domowej apteczki, wplatanych w świętojańskie wianki i wielkanocne palmy.

Skoro wiejski ogródek, na naszej stronie nie może zabraknąć typowych dla niego kwiatków, pewnie odkryjecie, że wiele z nich jest Wam dobrze znana, obrazy dopasują się do nazw, albo, odwrotnie, bardzo popularny pomarańczowy kwiatek okaże się nosić dumną nazwę „rudbekii”, czy też wypadnie Wam się zastanowić, dlaczego zwyczajne różowe i białe kwiatki to „kosmosy”.

Zapraszamy też do zielnika, który odkryje dla Was magiczną i uzdrawiającą moc roślin, także tych najbardziej pospolitych, bezmyślnie deptanych na każdej łące. Trzeba jednak uważać, bo siły ich działania nie należy wkładać między ludowe bajki i podania, dlatego użycie rozsądnie skonsultować z lekarzem.

Kwiaty od zawsze pełniły rolę dekoracyjną, a ponieważ niegdyś niedostępne były całoroczne, wyhodowane w szklarniach rośliny, pamięć o ich urodzie przechowywano w postaci kwiatów z bibuły, a także tych ozdabiających stroje czy skrzynie. Można o tym poczytać w zakładce „Motywy kwiatowe w…”.

A chociaż dzisiaj kwiaty można kupić przez cały rok, nie ma powodów, by porzucać inspirowane nimi zdobnictwo. W zakładce „Inspiracje  – Zrób to sam” zamieściliśmy kilka pomysłów na robótki w stylu etno, szablony do haftowania, wzornik do różnorakiego wykorzystania, a także zabawy i kolorowanki  dla najmłodszych.

W ramach projektu zrealizowano cykl warsztatów przybliżających rolę kwiatów w kulturze ludowej (i nie tylko), bibułkowe spotkanie i  majenie kapliczek w Kolbuszowej,  malowanie zalipiańskich chat i pamiątek oraz dwudniowe spotkanie z rękodziełem – Kwiaty na ludowo w krakowskiej Żywej Pracowni na Kazimierzu. Relacje ze spotkań można zobaczyć w zakładce „Wydarzenia”.

Dodatkowo odbył się również konkurs na pamiątkę z Małopolski inspirowaną kwiatami.

—————————————————————————————————————–
Natura-kultura jest projektem monograficznym przeprowadzonym w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, przedsięwzięcia, które ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik. www.szlakrzemiosla.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

  • Finansowanie:    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
%d blogerów lubi to: