Majenie kapliczek

Maj to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku: świat powoli budzi się do życia, nabiera barw, po chłodnym i kapryśnym kwietniu przychodzi długo oczekiwany okres ciepła i charakterystycznych dla tego miesiąca majówek.

Majówki to święta poświęcone przede wszystkim Matce Boskiej. Nie są zresztą tradycją wyłącznie polską: również w Grecji, Syrii czy Ziemi Świętej już w V wieku naszej ery odbywały się majowe święta kultu maryjnego. Główna część majowego nabożeństwa to Litania Loretańska – rodzaj hymnu na cześć Matki Bożej, który powstał w XII w., prawdopodobnie we Francji.

W tradycji ludowej wsi polskiej już w latach 70. XIX w. majowe nabożeństwa odprawiano przy przydrożnych kapliczkach. Zwyczaj ten upowszechnił się szybko także w miastach oraz w środowiskach dworskich. Wieczorami przy kapliczkach gromadzili się mieszkańcy z sąsiedztwa, by modlić się  i śpiewać pieśni. Już pod koniec kwietnia kapliczki odnawiano, malowano i ozdabiano, czym zajmowały się głównie kobiety. Tradycja ta jest kultywowana do dziś: kapliczki ubiera się wieńcami z gałęzi oraz żywymi i sztucznymi kwiatami, które jeszcze nie tak dawno wykonywano z bibuły. Coraz częściej oświetlenie stanowią choinkowe lampki i elektryczne latarnie, choć nadal też w wielu z nich palą się świece i znicze. Wierni, zgodnie z dawnym obyczajem, zostawiają w kapliczkach drobne pieniądze przeznaczone na oświetlenie, traktując ów gest jako swego rodzaju wotum.

Zgodnie ze starą tradycją, jeżeli w bliskim sąsiedztwie jest kilka kapliczek, to majowe nabożeństwo odprawia się pod kapliczką „maryjną”, czyli taką, która zawiera wizerunek Matki Boskiej. W skromnych szafkowych kapliczkach zwykle wisi obrazek Maryi lub stoi niewielka gipsowa, rzadziej drewniana figurka. Z kolei duże kapliczki domkowe nierzadko kryją piękne drewniane figury Madonny – prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej, a także stare obrazy i oleodruki. Tradycyjnie kapliczki poświęcone Najświętszej Maryi Pannie posiadają dekoracje w „maryjnych” kolorach – białym i niebieskim.

Reklamy
  • Finansowanie:    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
%d blogerów lubi to: